Konspektis "Yaşlı qrupda bədən tərbiyəsi". Böyük qrupda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi. Böyük qrupda qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi

Mündəricat:

Konspektis "Yaşlı qrupda bədən tərbiyəsi". Böyük qrupda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi. Böyük qrupda qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi
Konspektis "Yaşlı qrupda bədən tərbiyəsi". Böyük qrupda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi. Böyük qrupda qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi
Anonim

Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində bədən tərbiyəsi adətən həftədə 3 dəfə (ildə 108) keçirilir. Yaşlı qrupların uşaqları üçün dərslərin təşkili üçün bir çox variant nəzərdə tutulub: süjet, tematik, ənənəvi, estafet yarışları, yarışlar, oyunlar, aerobika elementləri ilə.

Planlaşdıran zaman pedaqoq yuxarı qrupdakı tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsini tərtib edir. Onun əsas məqsədi uşaqlara ümumi inkişaf məşqlərinin köməyi ilə sağlamlığını necə yaxşılaşdırmağı və qorumaq yollarını göstərməkdir.

Müxtəlif "Böyük qrupda bədən tərbiyəsi"

Bu material uğurlu, düzgün və aydın dərs üçün tərtib edilmişdir. Bu, bütün vacib məqamları qaçırmamağa kömək edəcək pedaqoq üçün bir növ bələdçidir. ATuşaq bağçasının böyük qrupu üçün bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi, əsas məqsədlər, vəzifələr, davranış kursu ətraflı şəkildə daxil edilir və nəticələr də mütləq yekunlaşdırılır.

mücərrəd "Böyük qrupda bədən tərbiyəsi"
mücərrəd "Böyük qrupda bədən tərbiyəsi"

İlk olaraq fəaliyyət növü və müxtəlif inkişaf sahələri ilə qarşılıqlı əlaqə müəyyən edilir. Bu, nitq, estetik, bədii, kommunikativ, sosial bacarıqların inkişaf etdirildiyi bir süjet, tematik, açıq ənənəvi, qeyri-ənənəvi fəaliyyət ola bilər. Aydın məqsədlər qoyulur. Məsələn, uşaqların təxəyyülünü, fantaziyasını inkişaf etdirmək, onlara problemli situasiyalarda necə hərəkət etməyi, hərəkətlərdə çətinlikləri aradan qaldırmağı öyrətmək. Bütün bunlar abstraktda qeyd olunub.

Yaşlı qrupda bədən tərbiyəsi müəyyən alqoritmə uyğun səciyyələndirilməlidir. Nümayiş materialının istifadə olunduğu tədris, tərbiyəvi, nitq, inkişaf tapşırıqlarını ətraflı təsvir etmək lazımdır. Burada hansı hazırlıq işlərinin aparıldığı, dərsin əsas mərhələləri (hissə və müddət) göstərilməlidir.

Tərkibi nümunə

Yuxarı qrupda bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsini necə tərtib etmək olar? Gəlin məktəbəqədər təhsil müəssisəsində "Qeyri-adi macəra" mövzusunda dərs nümunəsinə daha yaxından nəzər salaq.

böyük qrupda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi
böyük qrupda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi

Təhsil sahəsi koqnitiv inkişaf, sosial-kommunikativ, bədii, estetik, nitqlə inteqrasiya edən "Fiziki mədəniyyət" sahəsidir.

Dərsin növü - süjet-tematik.

Məqsəd -uşaqlara fantaziyadan istifadə edərək, çətin vəziyyətlərdən çıxış yolu axtarmağı, motor çətinliklərinin öhdəsindən gəlməyi öyrətmək.

İdman və musiqi zalında dərs keçirilir.

Ümumi vaxt 30 dəqiqə üstəgəl 2 dəqiqə ehtiyat vaxtdır.

Proqram məzmunu

Böyük qrupda bədən tərbiyəsi dərsinin konspektinə müəllim həlli vacib olan bütün tapşırıqları daxil edir.

Təhsil:

  • uşaqları mütəşəkkil və cəld düzülməyi, yeriyərkən bir-bir sütunda və cüt-cüt dayanmağı öyrətmək;
  • yeni məşqlər öyrənin;
  • yan tərəfə, yan addımlarla yeriyərkən tarazlığı qoruyun, bir-biriniz arasında bərabər məsafə saxlayın;
  • bərabər qaç və "ilan et";
  • diz üstə, qövslər altına dırmaş;
  • düzgün atmaq, yelləmək, topu doldurmaq.

Təhsil:

  • sürət, sürət, güc, çeviklik, koordinasiya, dözümlülük, bədən tərbiyəsinə marağı inkişaf etdirmək;
  • musiqi, oyun, motor və şifahi fəaliyyətləri tətbiq edin.

Təhsil:

  • kömək etmək istəyi aşılamaq;
  • insanlarla mehriban olun;
  • müsbət emosiyalara səbəb olur;
  • intizam, cəsarət gətirin.

Nitq:

  • söz ehtiyatını artırmaq;
  • uşaq nitqini aktivləşdir.

Əsas addımlar

Dərsin gedişi məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin böyük qrupunda oyun bədən tərbiyəsi dərsinin konspektinə daxil edilməlidir. Əsasmərhələlər və onların müddəti.

  1. Təşkilati anlar (oyun motivasiyası).
  2. Giriş hissəsi.
  3. Əsas.
  4. Final.
  5. Nəticə.

Rezerv üçün vaxt tələb olunur.

böyük qrupda bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi
böyük qrupda bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi

Yuxarı qrupda bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsinə daxil edilməli olan dərsin gedişatını ətraflı təsvir edin. Cədvəl aşağıda göstərilib.

Mündərici Fendlər və üsullar
İştirakçılar zala daxil olur, sıraya düzülür, salamlaşırlar. Təşkilati an

Giriş hissəsi

Təlimatçı danışmağa başlayır. Uşaqlara suallar verir: onlar onun qəhrəmanları olan “Qazlar-Qu quşları” nağılını bilirlərmi? Slaydları nümayiş etdirir.

Burada nitq metodundan istifadə edilir, vizual, maraq və diqqət aktivləşdirilir. Söhbət.

Əsas hissə.

Nağılın ssenarisinə uyğun olaraq müəllim yerinə yetirmək üçün məşqlər seçir. Gəzinti, qaçış, bərpa, nəfəs məşqlərindən istifadə edə bilərsiniz (“meşə səs-küy salır”). Bir sıra oyunlar (“alma” toplarından istifadə olunur, “Babaka-Yojka”), estafet yarışları (“Sobanı təmizləyək”, “Kim qazları daha tez tutacaq”), tarazlıq məşqləri (“Yol”) istifadə olunur. meşədə” gimnastika skamyaları ilə, “Körpüdə gəzinti”, “Kim daha da çınqıl atacaq”). Təlimatçının böyük qrupdakı qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsinə daxil etdiyi ətraflı bir ssenari və təsviri. Nümayiş etdislaydlar.

Texniklər: diqqəti aktivləşdirmə, işarələmə, təlimatçı yardımı, xatırlatma, əmr etmə, yeni məşqlər öyrənmək, hərəkətlərin göstərilməsi, təkrar, izahat, cavabların ümumiləşdirilməsi, fəaliyyətlərin qiymətləndirilməsi.

Metodlar: şifahi, vizual, praktiki.

Yekun hissədə təlimatçı uşaqların bəyənib-bəyənmədiyini öyrənir, ümumiləşdirir, ev tapşırığını verir, uşaqlarla vidalaşır. İştirakçılar sıraya düzülür və qrupa yola düşürlər. Göstəriş, əmr istifadə edin.

Hər oyun, estafet yarışı, məşq çox təfərrüatı ilə imzalanıb: hansı alətdən istifadə olunub, neçə dəfə, nə etmək lazımdır, ardıcıllıq, kimin kimi izləməsi, bütün adlar nəzərə alınır. Eyni şey dialoqlara da aiddir. Hər kəsin öz sözləri var, ssenariyə görə aydın şəkildə qeyd edir.

İşdən əvvəl

Dərsdən əvvəl müəllim "Böyük qrupda bədən tərbiyəsi"nin xülasəsini tərtib edir ki, bu da onun irəliləyişini xeyli asanlaşdıracaq. Belə iş çox vaxt aparır, lakin hazırlıq prosesində təlimatçı materialı tez xatırlayacaq, bütün güclü tərəfləri görəcək və səhvləri aradan qaldıracaq. Uşaqlara “Qazlar-Qu quşları” nağılını oxumağınızdan əmin olun, mümkünsə onlar cizgi filminə baxış təşkil edir, qafiyələri saymağı və uşaqlarla açıq hava oyunlarını öyrənirlər.

böyük qrupda qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi
böyük qrupda qeyri-ənənəvi bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi

Avadanlıq və nümayiş materialı

Proses aşağıdakı avadanlıq tələb edəcək:

  • proyektor;
  • ekran;
  • noutbuk;
  • musiqili müşayiət;
  • toplar;
  • qövslər;
  • kordonlar;
  • nişanlar;
  • gimnastika skamyası;
  • Baba Yaga kostyumu.

Demo:

  • nağıl üçün illüstrasiya;
  • slayd.

Köməkçi material kimi məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin yuxarı qrupunda tematik bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsindən istifadə olunur.

böyük qrupda bir oyun bədən tərbiyəsi dərsinin konspekti
böyük qrupda bir oyun bədən tərbiyəsi dərsinin konspekti

Materialın mənimsənilməsinə nəzarət

Dərsdən əvvəl təşkilati an keçirilir, yəni uşaqların bir cərgədə qurulması. Giriş və yekun hissələrdə frontal təşkilatdan istifadə edilir, yəni tapşırıqlar bütün iştirakçılar tərəfindən yerinə yetirilir. Əsas qrupa alt qrup da əlavə edilib.

uşaq bağçasının böyük qrupu üçün bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi
uşaq bağçasının böyük qrupu üçün bədən tərbiyəsi dərslərinin xülasəsi

Assimilyasiya nəzarəti ondan ibarətdir ki, oyun fəaliyyəti vasitəsilə təlimatçı qaçış, yerimə, tarazlıq hərəkətlərinin düzgün yerinə yetirilməsinə, yenidən qurulmasına, açıq oyunlarda təhlükəsizlik qaydalarına riayət olunmasına və məşqlərin keyfiyyətinə nəzarət edir. Abstrakt "Yuxarı qrupda bədən tərbiyəsi" hazırdır.

Açıq sessiya

Belə dərs müəllimi daha da həyəcanlandırır. Həmkarlar və rəhbərlik buna gələ bilər. Burada təlimatçının özünü, peşəkarlığını, uşaqları təşkil etmək və onlara məlumat ötürmək bacarığını göstərməsi vacibdir, çünki qiymətləndiriləcək budur. Belə bir vəziyyətdə, məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin böyük qrupunda açıq bədən tərbiyəsi dərsinin ətraflı konturunu tərtib etmək və ona aydın şəkildə riayət etmək sadəcə lazımdır. Hər biri burada yazılıbaddım, hərəkət, dialoqlar.

böyük qrupda açıq bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi
böyük qrupda açıq bədən tərbiyəsi dərsinin xülasəsi

Belə bir dərsdə valideynlər də iştirak edə bilər ki, onlar da öz növbəsində müəllimin uşaqlara münasibətini, eləcə də dərsdə nə qədər maraqlı keçdiklərini, yeni öyrəndiklərini, dərsdə öz bacarıqlarını qiymətləndirəcəklər. ümumi.

Bu gün sağlam olmaq dəbdədir. Müasir insanlar özlərinə qulluq edir, idmanla, fitneslə məşğul olurlar. Uşağa erkən yaşlarından sağlamlığına diqqətli olmağı öyrətmək lazımdır, bunu məktəbəqədər təhsil müəssisəsi müəllimi etməlidir, çünki uşaqlar vaxtlarının çoxunu burada keçirirlər. Buna yalnız oyunlar, nağıllar vasitəsilə, balaca insanı maraqlandırmaqla nail olmaq olar.

Tövsiyə: